LOGIN
اخبار مراکز
shirazi.ir
برگزاری نخستین مسابقه سالیانه «حقوق بشر در روزگار امام علی علیه السلام» توسط مرکز آدم در کربلای معلی
کد 27941
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 01 اردیبهشت 1401 - 19 رمضان 1443

مرکز آدم، برای دفاع از حقوق و آزادی ها، با همکاری مؤسسه دینی امیرالمؤمنین علیه السلام در نجف اشرف، نخستین مسابقه سالیانه خود تحت عنوان «حقوق بشر در روزگار امام علی علیه السلام» را با محوریت عهدنامه مالک اشتر برگزار کردند.

احمد جوید المطيری، مدیر مرکز آدم، در پی جلسه ای که به این منظور برگزار شد گفت: این مسابقه برای کندوکاو در سند اسلامی دارای ابعاد حقوقی، اجتماعی، مدیریتی و انسانی برگزار شد که در روزگار امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام حضرتش خطاب به کارگزار خود در مصر، یعنی جناب مالک اشتر، بیان کردند. این سند و به عبارتی دیگر عهدنامه، به جهت طولانی بودن آن، از جایگاه والایی برخوردار است و اندیشه ژرف امام علی علیه السلام در کشورداری را نشان می دهد، بلکه جوانب حقوقی، انسانی، اقتصادی، و اجتماعی را مد نظر قرار می دهد.

وی افزود: پژوهشگران اين عهدنامه را از زوایای گوناگون به نیکی مورد تحقیق و بررسی قرار داده اند و می توان بی تردید گفت که عمل به این عهدنامه حفظ کرامت انسان ها و در نظر گرفتن سعادت، بالندگی، تحقق بخشیدن به عدالت، انصاف و برخوردار کردن جامعه از بالاترین سطح بزرگی و زندگی آبرومندانه و شرافتمندانه را در پی دارد.

آقای مطيری تأکید کرد: امروزه و در شرايطی که فتنه های روزگار، فراگير بودن جور و سلطه حاکمان، گسترش و فراگیر شدن فساد و ظلم، سلب آزادی ها، بستن دهان های گویا، چیره شدن منطق زور بر قدرت حق، وجود دارد، به امام علی علیه السلام و شیوه و روش عدالت ایشان سخت نیازمندیم؛ عدالتی که تبلوری از عدالت الهی است. چنین عدالتی باید در رفتار حاکم تجلی یابد؛ حاکمی که نسبت به زیردستان احساس مسئولیت کند، با آنان به انصاف عمل کند، کرامت آنان را حفظ کند، مفاهیم و آموزه های مهرورزی و رأفت و تسامح و عدالت اجتماعی را مد نظر قرار دهد و در حفظ حقوق شان کوشا باشد.

وی افزود: از پژوهش های ارائه شده از دانشگاه های کربلا، کوفه، بغداد و استان های میسان و صلاح الدین و پژوهش از قطیف عربستان و یک پژوهش از لندن، جمعاً بيست پژوهش پذيرفته شد.

  • نظری برای این خبر درج نشده است.